هرآنچه برای طراحی و تولید یک ظرف یا بطری آرایشی نیاز دارید بدانید:

خط توليد بطری های پلی اتيلن از چه بخش‌هایی تشکيل میشود؟

امروزه خدمات و محصولات کارخانه‌هاي بزرگ پلاستيک‌سازي به جزئي غيرقابل ‌تفکيک از زندگي ما تبديل ‌شده‌اند. اين يعني اکثر مواد اوليه و مصارف روزمره؛ مسير خود از خط توليد تا درب منزل را با استفاده از بطري‌هاي پلاستيکي طي مي‌کنند. اين موضوع باعث مي‌شود تا زندگي بدون پلاستيک و محصولات وابسته آن تقريباً غيرممکن يا حتي‌المقدور سخت باشد. از همين رو بد نيست تا با اهميت پلاستيک و بطري‌هاي پرمصرفي چون پلي‌اتيلن آشنا شويد و بدانيد پشت هر خط توليد آن چه مي‌گذرد. در اين بخش با ما همراه باشيد تا شما را با اين فرايند آشنا کنيم.

بطري‌هاي پلاستيکي به‌ صورت کلي به دو دسته تقسيم مي‌شوند؛ بطري‌هاي پت و بطري‌هاي پلي‌اتيلن. توليد بطري‌هاي پت عموماً در دو مرحله و توسط دستگاه‌هاي تزريق پلاستيک انجام مي‌شود. اين دستگاه‌ها معمولاً دستگاه‌هاي پت زن و باد کن بودند و در ابتدا گزينه ايده‌آلي نيز به نظر مي رسيدند. اما با اين حال ساخت، خريد و يا نگهداري از اين دستگاه‌ها فوق‌العاده هزينه‌بر و مشکل است. از همين رو، دستگاه‌هاي توليد بطري پلي‌اتيلن مدت زيادي است که جاي تکنولوژي‌هاي گران و قديمي را گرفته‌اند و مراحل ساخت را هم به‌ موازات، کوتاه کرده‌اند. همچنين، اين دستگاه‌ها نيازمند نيرو انساني کمتري هستند.

تعريف کلی:

اين دستگاه‌ها از نظر ساخت شباهت بسياري به دستگاه‌هاي تزريق پلاستيک دارند. اين تشابهات بعضاً به ‌اندازه‌اي زياد مي‌شوند که برخي آن‌ها دستگاه‌هاي تزريق بادي نام گرفته‌اند. البته اين تشابهات هرچقدر هم زياد باشند، به يک تفاوت عمده مي‌رسند و آن‌هم چيزي نيست جز گيره و نازل تزريق. در فرايند توليد انواع بطري، دبه‌هاي نگهداري، ظروف پلاستيکي و … معمولاً از اين دستگاه‌ها استفاده مي‌شود. از نظر اقتصادي، دستگاه‌هاي بادي بسيار ارزان‌تر از دستگاه‌هاي تزريق و يا باد کن بطري پت هستند. اين تفاوت تا حدي است که هزينه روزانه يک خط توليد پت تقريباً يک و نيم برابر دستگاه‌هاي پلي‌اتيلن تخمين زده مي‌شود.

از پلاستيک‌هاي رايجي که از اين خط توليد بهره مي‌برند، مي‌توان به بطري‌هاي توليد مواد شوينده نيز اشاره کرد که به خاطر شفافيت، بعضاً با بطري‌هاي پت اشتباه گرفته مي‌شوند. اين هم در حالي است که شفافيت اين بطري‌ها تنها به جنس مواد اوليه آن‌ها مربوط است و هيچ ارتباطي به نحوه توليد آن‌ها ندارد. البته دستگاه‌هايي که براي توليد اين ظروف استفاده مي‌شوند همچنان بادي هستند اما مواد اوليه توليد آن‌ها پروپيلن است. اين دستگاه‌ها به خاطر اين بهره‌بري به دستگاه‌هاي پ.پ بادي نيز معروف هستند.

فهرست